Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mariano_Riva_Palacio Prioro_(Leon) Macizo_Tsaratanana Region_Yunga_marítima Mi_villano_favorito Govinda Mas_que_baile Graulhet Magdalena_Intibuca Manuantaras Presidencia_de_Bosnia_y_Herzegovina Marcel_Pichon Provincias_de_Madagascar Graham_D._Rowles Los_Minas M.R._James Gorrino Purushartha Micaela_Orsi Luciana_Paluzzi Public_company Quimiolitótrofo Midf Mei_(Portugal) Manuel_Mújica_Lainez Puerto_del_Musel Raúl_Lastiri Livin'_in_a_world_without_you Manhattan_Transfer Prunella_caroliniana Media_generalizada Grandes_Éxitos/Versiones_Remix Meet_Me_in_St._Louis Los_Mismos_(grupo_mexicano) Mariano_de_Jesus_Torres Mashgiz Luc-François_Breton RIHAO Mehuín Procedimiento_de_extirpacion_electroquirúrgico_de_lazo Mejor_Técnica_Disponible Made_in_America_(película) Los_mejores_anos_de_nuestra_vida_canción_a_canción Pound_(mass) Mamma Macuiltépec Rabbids_Mi_Caaasa!!! Manuel_Fermin_de_Laviano Marquesado_de_la_romana Puntaje_Elo Psicobiología Magical_Mystery_Tour_(álbum) Gretna_(Nebraska) Provincia_de_Kerala Louvemont_Côte-du-Poivre

html map