Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_Fragoso_Escribano Copa_Mundial_de_Futbol_Sub_16_de_1987 Doble_desintegración_beta Dos_Espadas Dumort Dinastías_de_Francia Dosis_efectiva_(Radiobiologia) Dolus_d'Oléron Ampuero Diego_Ordóñez Alfredo_Hlito Cote-des-Neiges_Notre-Dame-de-Grâce Dois_Portos Distrofia_miotonica Cultura_coreana Director_financiero Diego_Arreaza_Monagas Distrito_de_Castelo_Branco Amarión Edenticosa Dimitris_Salpingidis Decocto Cumbias East_Butler_(Pensilvania) Douvres_la_Delivrande Cultura_pretalayótica Cuadro_de_oposición_de_los_juicios Corbas Daniel_Druet Copa_Venezuela_de_Futbol Alum_Rock_(California) Edgewood_(Maryland) Curtiss-Wright_C-46_Commando EDATEL_S.A._E.S.P Donrichardsia_patulifolia Cristianos_arabes Diabrotica_clarkellita Directiva_91_414/CEE_relativa_a_la_concesión_de_licencias_comercialización,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceuticos_en_su_forma_comercial Amparo_Moraleda_Martinez Divorcio_a_la_Italiana Cyperus_haspan Copa_Suruga_Bank_2011 Alopecurus_salvatoris Cortijo_de_Torres Aleta_Ogord Damián_Nieto Edificio_de_la_Cervecería_Munich Digestion_intracelular Corrib Amarakaeri Diego_Manuel_Chamorro_Bolaños Ebi_Ere Dieciseis_de_Julio Almuada Duquesa_de_Huéscar

html map