Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_hombre_de_acero_2 El_Sonido Enriquecimiento_ilicito Euscelophilidius_denticulatus Fimba Episodios_de_Tiger_Mask Expulsion_de_la_Companía_de_Jesús Els_millors_professors_europeus El_hombre_nuclear Epachthosaurus Estudiantes_Unidos_de_Pehuajó Estación_San_Mayol Felipe_Codina_Belles Efraín_Jara_Idrovo Estación_de_Provenca_Diagonal Enrique_Francini Escudo_de_la_Provincia_de_Santa_Cruz Enterprise_(Utah) Francisco_Garcia_Escámez Embajadores_de_Espana_en_Estados_Unidos_de_America Francisco_Javier_Galicia_Rojon Estacion_Terminal_Retiro Estacion_Funke Episodios_de_Dragon_Quest Enrique_C._Livas Fouquenies Fotomuseo_Provicial_de_Amberes Francisco_Javier_García_Fernandez Filetto Escudo_de_Murcia_(desambiguación) Encanto_Calle_62_(línea_naranja) Francisco_Laguna_Correa Estaciones_depuradoras_de_aguas_residuales Estado_de_Tocantins Eugenio_Govea_Arcos Erica_Eyres Finnair_Stadium Enfermedades_Extrañas Estandar_de_industria Francisco_de_Paula_(religioso) Estrígile El_pequeño_vampiro_se_va_de_viaje Estación_Bilbao_Abando Ernest-Théodore_Hamy Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1994_(Alemania) Frank_B._Zoltowski Evan_Bayh Estatura_(Marvel_Comics) Ensamble_(lingüística) Eugenia_deltoidea Felicie_d'Ayzac Endiandra El_Debate_(1910-1936) Embryo_(película) Estudio_Op_10_n_12

html map