Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Psidium_guajava_var._guajava Greg_Phillinganes MPEG-4_Timed_Text Qigong Los_Baldíos_(San_Cristóbal_de_La_Laguna) Goku_Jr María_Luisa_de_Saboya_Carignan_princesa_de_Lamballe Mercenasco Luisa_Carlota_de_Borbón-Dos_Sicilias Makuza Mario_Žaliūkas Luxemburgo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1992 Manipulación_del_Mercado Los_Cariñositos_La_Pelicula_(Banda_Sonora) Maria_Adela_Alvarado Lucia_Topolansky Priests Masters_de_Cincinnati_1999 Presa_de_Asuán Qix_II_-_Tournament Radiotelevisión_Publica_de_Georgia Queso_tomme Lophotriccus_vitiosus Region_de_Murcia_(histórica) Progne_murphyi Marquesado_de_Guadalest Gonzalo_Fernando_Gonzalez Gran_Peña_Fútbol_Club Raoul_Cedras Recepción Mario_Picazo Lorenzo_Mendoza_Gimenez Maria_Casado_(periodista) Gobierno_local_del_Peru Raúl_Marin_Balmaceda Maxine_(cantante) Goldin_Finance_117 Provincia_del_Datem_del_Marañón Mario_Pelon Lute Maria_Enríquez_de_Luna Pycnopteris Primera_guerra_civil_de_Costa_Rica Gran_Premio_de_Gran_Bretaña_de_2012 Ray_Stevenson Los_Ángeles_Lakers Lvzbel Gorza Microrregion_de_Uba Racosperma_koa RCN_Televisión Quercus_lusitanica_var_salzmanniana Los_Sims_2:_Edición_Navidena Recopa_de_Europa_1997_98 MVP_de_la_NBA_D-League

html map