Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eurocopa_de_fútbol_de_1964 Ejército_realista_español_en_América Francois_Ducret Escuadron_Aereo_n._5_de_la_Fuerza_Aerea_Uruguaya Estación_fantasma_de_Chamberi Filosofía_Feminista Extremo_(balonmano) Falso_níscalo Editorial_universidad_de_antioquia Emil_Otto_Oskar_von_Kirchner Erythronium_revolutum Expedicion_de_García_Jofre_de_Loaisa Eh,_eh_(nothing_else_I_can_say) Felipe_Remírez_de_Estenoz Eulogio_Gómez_Franqueira Franconia_(Virginia) El_Evangelio_segun_san_Mateo Foveolaria_cordata Feria_internacional_del_libro_de_guadalajara Elenin_Leonid Emporiki_Bank Electrofon Federación_Libia_de_Fútbol Endotropis_oleifera Embalse_Multipropósito_Cinera Erotes Fedro Edward_A._Cope Eoi Estacion_de_Callosa_de_Segura Epiphyllum_speciosum Fortaleza_de_Oreshek Estación_de_Ibarbengoa-Getxo Epicauta_atomaria Epioblasma_stewardsonii Ehecatl_(avión) Elecciones_estatales_de_Michoacan_de_1995 Francisco_de_Sánchez_de_la_Barreda Federación_(Entre_Rios) Elecciones_europeas_de_1999_(Finlandia) Ema_Escobar El_negocio_del_espectaculo Festival_de_Música_Sacra_de_Bogotá En_Men_Barage-Si_de_Kish Fondo_y_génesis_de_la_teoría_de_los_topos Espino-box Emperatriz_Isabel Francisco_José_Velásquez_(desambiguación) Esclarmonda_de_Foix Ejercito_Libre_Sirio Elecciones_autonómicas_madrilenas_de_octubre_de_2003 Eurobetis Embutibilidad Foro_de_Internet Flor_de_la_castanuela

html map