Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jazmín_del_Paraguay Joaquín_Gisbert_Colomer La_Yuma Kapricho_S_A. Ken_Johnson Jan_Czochralski Lev_Theremin La_Biserica_Sf._Nicolae La_chica_de_ayer Larnastyra_indica Jaguar_Conservation_Fund José_María_Julián_Mariano_Escrivá_de_Balaguer_y_Albás Jean_paul_van_poppel L'Éducation_sentimentale Layzie_Bone Isla_de_Dino Jose_(película_de_1995) Lista_de_paises_por_punto_mas_austral Jurisprudencia_feminista Leptaulus José_García_Jove_García_Cadrecha Learjet_24 Jose_Campillo_Sainz Jacksons'_Gap_(Alabama) Leon_Teremín Larus_eburneus Kapawi L'Angliru João_Pedro_da_Silva_Pereira Jose_Fábio_Alves_Azevedo Linea_84_(Media_Distancia) Kosove Keep_Coming_Back_(película) La_Camara_indiscreta James_Hall_(jugador_de_fútbol) J_H_Adam Lastic_(Puy_de-Dôme) Invasión_de_Irak_en_2003 Lamentación_sobre_Cristo_muerto Jurgis_Didžiulis Le_Bellay-en-Vexin Leyton_Orient_Football_Club Leyes_(dialogo) Intelligent_transportation_systems Kamen_Rider_Amazon La_investigación_sobre_la_naturaleza_y_causas_de_la_riqueza_de_las_naciones Issei_Hyodo Leche_desnatada La_casa_en_la_playa Kol_Kalisson La_bohème Isla_de_brownsea Juan_Carlos_Almada Instituto_Latinoamericano_de_la_Comunicacion_Educativa Jefe_de_gabinete_de_Ministros_(Argentina)

html map