Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hana_yori_Dango Himno_español Mount_Holly I_R_I Moisés_Duenas Antonio_González_(político) Hospital_General_de_Agudos_José_María_Ramos_Mejía Andromeda_secunda IWA Henri_Gauche Ministerio_Publico_del_Peru Mordella_vittaticollis Artes_literarias Autóctono_(biologia) Hector_Aguilar_Camín Huanapa Averill_Park Monasterio_de_San_Andrés_de_Arroyo Guadis_Carrasco Handb._Fl._Ceylon Mohammed_Ibn_Azzuz Atlantides Ap_2 Morococcyx Arius_venosus Argopus_nigritarsis Asterix_et_les_Vikings Analisis_transversal Gustavo_Yankelevich Armisticio_del_11_de_noviembre_de_1918 I_Like_to_Rock Henry_McCarthy Mis_chicas Hypochaeridinae Apodemus_sylvaticus_hirtensi Atención_sonora Mitsubishi_Chariot Mision_del_Nahuel_Huapi Helenico Hipocrates_de_Cos Guardian_de_las_direcciones Mueble_O'Algo Heraldica_municipal_de_Cádiz Asesinato_de_Martin_Luther_King,_Jr. Autobus_todo_eléctrico Humea Mugil_platanus Arañas_violin High_Point_(Florida) Grupo_D_de_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Asociacion_Española_de_Nomenclatura,_Taxonomia_y_Diagnóstico_de_Enfermeria Hades_(Saint_Seiya) Atrevete_te_te Hildebrando_Gaytan_Marquez Guillermo_Rojo_Sánchez

html map