Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_de_fútbol_de_la_ASEAN Cerro_El_Ancla Añón Capitulos_de_Las_Vegas Barranca_larga Cesar_Ortiz_Puentenueva Canadá_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 Chaetocyperus_bonariensis Bob_dylan_and_the_band_1974_tour Carles_Grau Blanca_Lagrotta Bravos_de_Atlanta Bellevalia_pharmacusana Bad_Moon_Rising Blade_(comic) Botija Campanula_gracilis Bobby_Vee Barbastella Bokermannohyla Brida_(novela) Budín_de_zanahoria Centratherum Bainoceratops Billy_wright Caapucú_(Paraguari_Paraguay) Big_In_Japan Boletín_de_la_Academia_Nacional_de_Ciencias Byron_(Oklahoma) Carangoides_chrysophrys Burkely_Duffield Basilica_de_Nuestra_Señora_del_Perpetuo_Socorro Canton_de_La_Roche_Derrien Bălănescu Catechu Casa_de_los_Peces_(La_Coruna) Bulbuente Cabanas_(A_Coruña) Carreras_de_caballos_de_Sanlúcar_de_Barrameda Cassi Bibliografia_heideggeriana Barrio_parque_martín_guemes Berisso_(partido) CISPR Batalla_de_Silistra Callistola_bella Central_(Hong_Kong) Carnikavas_novads Cerambycini Babur_(misil) Basílica_de_Nuestra_Señora_de_la_Misericordia Boohbah Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Bandera_de_Georgia_(Estados_Unidos) Brisbane_International_2012

html map