Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agustín_Bertomeu Chiapas_Fútbol_Club Aeropuerto_Summit Vers-en-Montagne Cofradia_Nautica_del_Pacífico_Austral Choisey Xutos_&_Pontapes Club_Social,_Cultural_y_Deportivo_Bolívar Academia_Real_Matemática Alcaldes_de_Valparaiso Content_sort Vladímir_Antónov_Ovseyenko Acaulon Villanueva_de_San_Mancio Alberto_Lecchi Westerl Aceda_de_sapo Waikapu_(Hawái) Acanthus_spinulosus Vox_(Paraguay) Akhenaton_(musico) Villar_de_los_Álamos Zamayon Academia_de_Ciencias_de_Göttingen Abenobashi_Magical_Shopping_District Vicepresidente_de_Zambia Vladimiro_Solovief Chionographis_lutea Consejo_Regional_Indígena_del_Cauca City_on_Fire_(película) Y_viva_Espana After_the_Fire Abortos_clandestinos Coco_Chanel Albaran Wilton_D._Gregory Aerides_quinquevulnera_var_flava Comunidad_de_aglomeracion_de_Tolón_Provenza_Mediterráneo Vere_Gordon_Childe Condominios_La_Joya_3_2_1 Aeropuerto_de_Sherbro Venezuela_Movil Villa_Esperanza Consolación_(género_literario) Von_Liszt Cimolodonta Walter_Ormeno Alberto_Bello Condado_de_Gallatin_(Kentucky) Charrancito_americano Clima_atlantico_en_España Aeropuerto_Internacional_Presidente_Nicolau_Lobato Clarksville_(Míchigan) Vinos_de_Perú Confesión_Tetrapolitana

html map