Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cizana_comun Yronia Chondrilla_nucula Zeria_funksoni Congosto_de_valdavia Claimed Chatot Cod_Vat_Lat_3738 Cohors_III_Asturum_civium_romanorum Conrado_I_de_Masovia Conjunto_de_canto_y_danza_del_ejército_soviético Aeropuerto_de_Łódź-Władysław_Reymont A_Rúa_de_Valdeorras Chateau_du-Loir Comité_de_Regiones_de_Europa Control_óptimo Comunidad_Económica_de_Estados_del_África_Central Cieca_flexuosa Visibilidad William_Schloss Clelia_Barbieri Ciempié Charles-Alexis-Adrien_Duhérissier_de_Gerville Chasea Colonia_administrativa Condado_de_Lafayette_(Arkansas) Colectividad_(España) Cielo_de_un_solo_color Abadia_de_San_Martin_del_Canigo Christopher_Mordetsky Abertura_de_expancion Volcán_Cotacachi Vancouver_International_Film_Festival Villa_Colón Aeropuerto_Francisco_Sa_Carneiro Constituciones Comando_Condor Voyeur Cluster_de_computadores Chthonius_poseidonis Virus_de_Ébola Claudia_Blum_de_Barberi Wilhelm_Ritter_von_Leeb Aeropuerto_de_Londres-Gatwick Abu_al-Hasan_ben_Uthman Vinetas_desde_o_Atlantico Aeropuerto_de_Dundee Yámana Colegio_de_Villandrando_(Palencia) Chicote Aire_(musica) Alcedo_aurea A_S_Rob West_Eight_Street-New_York_Aquarium_(línea_Culver) X_Batallón_de_Fortificación_de_la_Fuerza_Aérea

html map