Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monica_(cantante) Moulis-en-médoc Mordellistena_nigrispinosa Avión_furtivo Heliodoro_Hipotenuso Guabiyú Honnecourt-sur-Escaut Argentino_de_Quilmes Antiguos_macedonios Arbol_del_paraíso Muhammed_Suiçmez Guillermo_Pereira_Íñiguez Movimiento_lento Ministro_(desambiguacion) Armada_canadiense Autódromo_de_Monza Autódromo_Enzo_y_Dino_Ferrari Apold Astragalus_eastwoodae Huitzilan_de_Serdán Hendecourt-les-Cagnicourt Hne Antonio_Ortega_García Asociacion_Colombiana_de_Locutores_y_Comunicadores Minho_Lima Asé-guayakí Aníbal_Álvarez_Amoroso Morton_Distrito_201 André_Bloch Herman_Carl_Berendt Moldeamiento_(teoria_del_aprendizaje) Huracán_Hanna_(2008) Heis Ministerio_de_Ambiente_y_Desarrollo_Sostenible Haux_(Pirineos_Atlanticos) Huenchula Mirwais_Ahmadzaï Andres_Aberasturi Montcabrier_(Lot) Hypoptopoma_guianense Mundo_de_la_experiencia Monotagma Idioma_romanol Movimiento_Sin_Miedo Atriplex_hastata_subsp._littoralis Grupo_TACA Aureliano_Villarán Antonio_de_Solís_y_Rivadeneyra Aquí_estoy_(desambiguación) Ano_245_adC Misión_Jesuítica_de_San_Cosme_y_Damián Atlas_Cheetah Atracciones_turísticas_(serie_filatélica) I_Gobierno_de_Francisco_Lersundi_Hormaechea Andras_Hegedüs

html map