Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Palazzo_(Chubut) Pedro_José_de_Guzman-Davalos Peter_Shotton Palacio_de_Clavería Penda_de_Mercia Natalija_Obrenovic Patrimonio_de_la_Humanidad_en_San_Cristobal_y_Nieves Narciso_de_roca Pinzas_para_crisoles Olympique_de_Nimes Ny_Alesund Plaza_19_de_Abril. Patinaje_de_velocidad_en_pista_corta_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Nagano_1998 Orodes_II_de_Partia Oreja_de_Mozart Patricio_Banados Ontonagon_(Míchigan) Phi_Beta_Kappa Paul_Pierre_Broca Postmortem Pico_del_Reloj Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Azerbaiyán PSI_(Italia) Pico_Vignemale Paul_Gottlieb_Nipkow Politica_de_la_Union_Soviética New_Vienna_(Ohio) Myrsine Papaleo Myleus_levis Ouzouer_le_Marché N_A_S.A._(proyecto_musical) Pentium_FDIV_bug Nothoprocta_curvirostris Parking Pabellon_criollo Olula_del_Rio_(Almería) Nuestros_anos_infelices Paraskeví_Patulidu Niño_de_Lapedo Parque_Nacional_do_Pico_da_Neblina Pijuí_de_cola_parda Naturalismo_metodológico Numero_capicúa Nueva_reorganizacion_del_Ejército_de_Tierra_de_España,_2006-2009 Pak_Chol-jin Pochilli Parque_y_reserva_nacional_glacier_bay Octavio_Fabiano Parque_natural_de_Tamadaba Parque_nacional_de_las_Islas_Atlanticas_de_Galicia Neobalanocarpus Oak_Ridge_(Tennessee) Nan'an_(Chongqing) Polkville

html map