Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Big_In_Japan_(banda) Busto_de_William_H._English Carlos_Aragonés_Mendiguchia Base_Rússkaya Bayer_Uerdingen Beta_eliminacion Carole_Montillet Belén_de_Bajira_(Choco) Carpinterito_malayo Campeonato_Mundial_de_Judo_de_1971 Chaetocnema_phuthaditjhabensis Caulodon Cardaillac Bosque_El_Centinela Carretera_de_la_Gombalda CF-105_Arrow Brères Batalla_de_Nola_(214_a_C_) Belloy-sur-Somme Beaumontesa Centre_d'Actuació_Valencianista Bus-Saint-Rémy Bonilla_de_la_Sierra_(Ávila) Calle_23_(línea_de_la_7_Avenida_Broadway) Bharata_Varsa Campeonato_Italiano_de_Futbol_1927-28 Carlos_Andres_Perez_Rodríguez Cadena_Montañosa_de_Shikoku Centro_de_Investigaciones_Energeticas_Medioambientales_y_Tecnologicas Baños_(Ecuador) Canal_Norte_TV Benigánim_(Valencia) Canton_de_Perpinan-6 Brendanura Bordz Caza_estelar_geonosiano Canuelas_futbol_club Batalla_de_la_Puerta_Collina Barro_(agueda) Bâlines Casa_de_Brunswick Barbus_neumayeri Borja_Fernandez Cadena_(informática) C-41 Batará_amazónico Balsamea_kotschyi Cesar_Osorio Bocenago Big_Bear_Lake Batalla_de_san_jacinto_(nicaragua) Bhágavad_guitá Carrascosa_de_Tajo Calamagrostis_sylvatica_var._purpurascens Catedral_Basilica_Inmaculada_Concepción_del_Buen_Viaje

html map