Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ancorados_(Santo_Tome) Habranthus_pratensis Huracán_Hortense_(1996) Montsegur_sur_Lauzon Arrondissement_de_Segré Andropogon_podotrichus Attalomenidae Idioma_turco_de_Jorasán Helianthemum_glaucum_var._albiflorum Artillado_(vehiculo_de_combate_improvisado) Monumento_historico_nacional_a_la_Bandera Moviment_Comunista_del_País_Valencià Austria_Wien Analisis_de_la_regresion Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 Misión_San_Antonio_de_Padua Aprendices Modernismo_(literatura_en_portugues) H̱ašẖāš_ibn_Saʿīd_ibn_Aswad Guante_de_latex HOWTO Archicofradía_del_Paso_y_la_Esperanza_(Malaga) Moxostoma_lachneri Arzack Herschelia_lacera Humpty_Dumpty_(película) Hutto_(Texas) Heredero_de_la_Corona_de_Aragon Artur_Heras Ayman_Ramadan Harwich_Center_(Massachusetts) Gyula_Illes Monolepta_semiluperina Anna_Rossell_Ibern Grudusk_(Gmina) Aparine_parisiensis Moncloa_¿digame? Auditorio_del_Estado Moorhead Gumaro Anaspis_occipitalis Moheener_Ghoraguli Guerra_Yugurtina Henry_Roussel Homosexualidad_y_taoísmo ICY Guerra_Civil_en_Cantabria_(1936_1937) Mir_Hossein_Mousavi Hipnosis_Regresiva Id_est Mitrephora_subaequalis Hugo_de_moncada Motive Mirandatherium Muerde_la_bala

html map