Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Arnáez_Vadillo Kabuto_Yakushi Jesper_Salen La_pequeña_cabaña Juan_O'Donoju Juan_Carlos_I_(L6)_(Buque_de_Proyección_Estrategica) Juan_Negrin Kanes Les_Masies_de_Voltrega Jacques-Auguste_Fauginet Leptinopterus_suturalis Jesús_Julio_Carnero José_Augusto_Trinidad_Martínez_Ruiz Intuicion_intelectual Jenny_Shipley Las_venas_abiertas_de_America_Latina La_Gran_Sabana Las_tres_Gracias_(van_Loo) Lampranthus_sociorum Jeronimo_de_la_Escosura_y_López_de_Porto La_isla_del_doctor_Moreau_(película_de_1996) Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Hokkaido Leave_Me_Alone_(canción_de_The_Veronicas) James_Preston Justicia_lupulina Kailâsh Leurípides_de_Calamata La_habitacion_del_ámbar Justin_larouche It's_In_Our_Hands_(canción) Intelligence_Coordination_and_Exploitation_Program Leptoptilos Kunsthistorisches Jim_el_solitario Komi_permiacos Isla_Spieden La_Crau Irradiacion Koufuku_Jitsugen_Tou Kanes Jat_Airways Juegos_de_disparos Lagunas_de_Nueva_Caledonia Kareshi_Kanojo_no_Jijo Justicia_como_equidad Lirio_pascual Jose_da_Penha Jarque_del_Moncayo Lamar_Consolidated J.F.Royle José_Maria_Jarabo Jules_Doinel John_Wood_Campbell_Jr Jesus_Arrieta L'Honor-de-Cos

html map