Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruta_de_Illinois_105 UEFA_Euro_2012_(videojuego) Tyran_Richard Urubu Iglesia_de_Orsanmichele TurboDuo Rânes General_Alvear_(partido) Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Clare,_Míchigan) Gertrude_Vachon George_William_Jorgensen,_Jr. Río_Yenisei Ruta_Estatal_de_Arizona_51 Giulio_Lasso Municipio_de_Polk_(condado_de_Bremer,_Iowa) Río_Adour Tristram_Shandy:_A_Cock_and_Bull_Story U_N_C_P_B_A. Rodrigo_Lima STS_9 Iglesia_catolica_bizantina_italo-albanesa UPM_LBSAT Gianluca_Naso Roncello Técnica_Crisoelefantina Represa_del_Condado Municipio_de_Blue_Valley_(condado_de_Pottawatomie,_Kansas) Gestion_Ambiental Inmigracion_alemana_en_Mexico Ricardo_Saenz_de_Ynestrillas Iglesia_de_san_Nicolas_de_los_Servitas Iglesia_del_Carmen_de_Jerez_de_la_Frontera Usson SOCOM:_U_S_Navy_SEALs_Fireteam_Bravo_2 Ricardo_Saenz_de_Ynestrillas_Perez Rey_misterio Tu_148 República_de_Papúa_Occidental Glaucium Riba_roja_de_Turia_Ribarroja_del_Turia Globus_(aerolínea) Trizona Retrato_de_los_niños_Graham Geología_de_Brasil Munster_géromé Rubén_Ciraolo Garam_shah_la_garam_shah Rio_Bani Trichachne_insularis Ignacio_Aguilar_y_Marocho Ridsdale Rossana_de_los_Rios Relatividad_general_de_Logunov Imagen_Ignacina Ricardo_Lopez_(boxeador)

html map