Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Creteo Demografía_de_Letonia Descendencia Corrida_de_rejones Dompierre_sur-Hery Curruca_de_Chipre Algoritmo_de_Davis-Putnam Aleksandr_Sizonenko Delito_de_trafico_de_drogas_(Espana) Ed._Hispano_Americana Algeciras_CF Distenides Dot_Blot Alzheimer_(desambiguación) David_Raziel David_d'Angers Cuestion_de_Tarija Drymophloeus Departamento_de_Transporte_de_Washington Dorcus_taurus_purpurascens Crataegus_ambigua Alpha_Tauri Dick_Giordano Cosse-en-Champagne Cúmulo_globular_M80 Dia_de_la_Unidad_Nacional_(Chile) Diccionario_Histórico_de_Suiza Deşteaptă_te_romane! Distribucion_bidimensional E_&_J_Gallo_Winery Danter_Espinoza Alice_Terry David_Muñoz_Bañón Amarillo(color) Cristal_Rojo Cueva_de_aragonito_de_Ochtinská Dayton,_Nevada Cuatro_latas Cultura_de_La_Cienaga Alticus_monochrus Cryptotis_colombiana Céntulo_II_de_Bigorra Donostia_San_Sebastián_(Guipúzcoa) Coral_Aita_Donostia Deja_vu_(desambiguacion) Cultura_harapana Distrito_2_(Valencia) EMTU Crans_près-Celigny Cuando_la_tierra_toca_el_cielo Disulfuro Dendroica_caerulescens D.O._Denominacion_de_Tierra_del_Vino_de_Zamora Damian_Salucio_del_Poyo Donald_C_Cook_Nuclear_Generating_Station

html map